Samochody 4x4  »  Opisy aut 4x4  »  Range Rover Adventure Factory wg firmy Land Serwis
Range Rover Adventure Factory

Range Rover Adventure Factory wg firmy Land Serwis

2008-03-16 - K. Spychalski     Tagi: Land Rover, Odjechane, Range Rover
Przedstawiamy poniżej jeden z trzech identycznych samochodów zbudowanych przez firmę Land Serwis w oparciu o Range Rovera Classica model z 1991 roku. Pojazdy wykonane wg poniższego opisu stacjonują w Kuala Lumpur i czekają na żądnych przygód zapaleńców.

Więcej zdjęć Range Rovera Adventure Factory w naszej galerii »
Nadwozie

Podstawowym założeniem była taka przeróbka samochodu, która znacznie podniosłaby możliwości terenowe przy zachowaniu komfortu i dużej ładowności Range Rovera. Szlaki malezyjskiej dżungli są trudne do przemierzenia na innych oponach niż Simex 35 cali. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w nadkolach, jak również chęć zachowania oryginalnej, klasycznej linii samochodu zdecydowano o podniesieniu nadwozia względem ramy o 10 cm. Aby nie spowodować nadmiernego podniesienia środka ciężkości, wszystkie podzespoły napędowe i wyciągarka pozostawiono jednak na swojej oryginalnej wysokości. Z tego też powodu zrezygnowano z ciężkiego bagażnika dachowego i w jego miejsce zamontowano superlekką wersję z aluminium i płyty poliwęglanowej, która jest jednocześnie elementem odbijającym promienie słoneczne. Poszycia zewnętrzne aluminiowe pozostawiono oryginalne, rezygnując z zastosowania laminatów, gdyż ewentualny spadek wagi pojazdu jest nieproporcjonalny do ponoszonych kosztów. Nie bez znaczenia jest też dostępność elementów blacharskich używanych. Środek samochodu został oryginalny, za wyjątkiem pochłaniających wilgoć wykładzin dywanowych, które zastąpiono blachą aluminiową, również w części bagażowej. Zostawiono oryginalne, łatwe w utrzymaniu skórzane obicia foteli, zmieniono sterowanie elektryczne na manualne. Podobnie elektryczne sterowanie szyb zastąpiono ręcznym, a elektryczne sterowany szyberdach został wyjęty w całości i zaślepiony (w klimacie tropikalnym niepraktyczny, jak i podnoszący środek ciężkości).
Zastosowano jeden centralny pałąk bezpieczeństwa, mocowany przez podłogę do ramy, z wzmocnieniami pod dachem w kierunku tyłu samochodu oraz kratę oddzielającą bagażnik w środku samochodu. Orurowania zewnętrzne to zmodyfikowany grill przedni HD z mocowaniem Hi-Lifta, zderzak rurowy tylny zachodzący na boki, progi o przekroju prostokątnym przyspawane bezpośrednio do ramy.Wszystkie orurowania zewnętrze umożliwiają podniesienie samochodu za pomocą Hi-Lifta. Ze względu na zwiększenie przestrzeni ładunkowej bagażnika, koło zapasowe zamocowano na zewnątrz na specjalnie zaprojektowanym, odsuwanym na bok uchwycie z możliwością zablokowania w pozycji otwartej.Ramka tylnej szyby jest aluminiowa Maxi Drive. Zbiornik paliwa standardowy, plastikowy o pojemności 90 litrów. Zapas to kanister 20 l., zamocowany w bagażniku po lewej stronie w specjalnym uchwycie. Zastosowano miedziane przewody paliwowe od zbiornika. Ze względu na tropikalny klimat pozostawiono oryginalną klimatyzację, zmieniając wszystkie przewody elastyczne i uszczelnienia na nowe. W obwodzie nadmuchu wentylatora zastosowano odporne na przegrzanie rezystory.Podwozie, układ kierowniczy, hamulce

Standardowe zawieszenie wyposażono w elementy poliuretanowe Polybush, sprężyny King Sprins oraz amortyzatory gazowe De Carbon. Ze względu na możliwość znacznego przeciążenia pojazdu, zastosowano powiększone odbojniki typu Polybush. Zbiornik paliwa i przedni drążek został osłonięty blachą aluminiową 8 mm, miękkie elementy mostów osłonami ze stali nierdzewnej gr.4 mm. Dodatkową osłoną stalową został zabezpieczony siłownik przedniej blokady.W układzie kierowniczym, ze względu na wielkość kół, zastosowano wzmocnioną przekładnię kierowniczą Gemmer, znaną z niektórych modeli Defendera 110, drążki kierownicze Maxi Drive oraz dwa amortyzatory skrętu firmy Booge, po jednym na każdym drążku.

Hamulce, oryginalnie z systemem ABS, zostały przerobione na tradycyjne z dwustopniowym wspomaganiem podciśnieniowym. Pozostawiono podwójny obwód hamulcowy na przednim moście. Wszystkie przewody hamulcowe wykonano z miedzi. Tarcze hamulcowe Turbo Groove i klocki hamulcowe firmy EBC.Silnik

Silnik to standardowa jednostka napędowa V8 3.9 z wtryskiem wielopunktowym Lucas. Poddano go generalnemu remontowi, z wymianą tłoków, szlifami bloku, wału, sprawdzeniem osi gniazd głównych i gniazd wałka rozrządu. Wszystkie panewki, wałek rozrządu i popychacze hydrauliczne wymieniono na nowe. Całkowicie nowy jest również osprzęt silnika: pompa wody, pompa oleju, pompa serwo, alternator, rozrusznik, napinacze itp.

Silnik dysponuje mocą 180 KM, która jest wystarczająca do tej wielkości samochodu. Komputer sterujący wtryskiem przeprogramowano na pracę bez sond lambda i umieszczono w hermetycznej puszce w najwyższym punkcie komory silnika. Powietrze dla silnika jest zasysane poprzez snorkel umieszczony na słupku po stronie kierowcy. Wydech standardowy, bez katalizatorów. Chłodzenie silnika realizuje standardowa chłodnica z wentylatorem na sprzęgle wiskotycznym oraz dodatkowe dwa wentylatory elektryczne z przodu. Dla polepszenia obiegu powietrza w masce wycięto otwór wentylacyjny o wielkości maskownicy chłodnicy z modelu Defender.

Układ przeniesienia napędu

W układzie przeniesienia napędu pracuje oryginalna skrzynia automatyczna ZF, w której zostały wymienione sprzęgła cierne na wzmacnianie Borg Warner oraz sprzęgła jednokierunkowe. Konwerter skrzyni został zregenerowany w oparciu o teflonowe podkładki. Oprócz oryginalnej zastosowano dodatkową chłodnicę oleju o dużej wydajności.

Oryginalny reduktor Borg Warner ze sprzęgłem wiskotycznym został zastąpiony fabrycznie nowym reduktorem LT 230 o przełożeniu 1:1,6 (wolniejszy na biegu drogowym o 33 % od standardu) dla skompensowania zmiany przełożenia wynikającej z zastosowania kół o większej średnicy. Ze względu na zmianę kąta pracy przedniego wału i wydłużenie trwałości krzyżaków, zastosowano wał z podwójnym krzyżakiem od strony reduktora.

Mosty napędowe wyposażono w blokady Maxi Drive z półosiami HD, z przodu przeguby heavy duty firmy GKN. Wszystkie łożyska i uszczelniacze w układzie napędowym wymieniono na nowe. Zwrotnice z otworami pod czujniki ABS zostały zamienione na standardowe z dwoma łożyskami.

Ze względu na polepszenie skrętu na przedniej osi zastosowano dystanse aluminiowe Scorpion Racing o grubości 35mm. Opony Simex 35x10.5x16 cali na standardowych felgach aluminiowych trójramiennych (ET 33).

Wyciągarka, zasilanie, wyposażenie off-road

Ze względu na założony scenariusz projektu Adventure Factory przewidujący wzajemną pomoc samochodów w grupie, zrezygnowano z wyciągarki tylnej.

Z kolei ze względu na prostotę i bezpieczeństwo obsługi oraz dostępność serwisu w Malezji, założona została wyciągarka elektryczna Warn XP 9,5, w której zmodyfikowano przednie rolki i połączenia elektryczne. Zasilaniem wyciągarki jest alternator Denso 100A i dwa akumulatory Optima Yellow po 55 Ah każdy. Klemy akumulatorowe pozłacane, odporne na utlenianie. Ze względów bezpieczeństwa zastosowano odłącznik masy akumulatorów zamontowany na zewnątrz samochodu i niezależny odłącznik zasilania wyciągarki. Wszystkie obwody elektryczne są lutowane lub skręcane.

Do pomiaru odległości służy metromierz Procar. Napowietrzenie wrażliwych elementów silnika zrealizowano przy pomocy dodatkowego kompresora elektrycznego umieszczonego pod dachem w tylnej części. Na dachu zostały zamocowane trapy kevlarowe, na kracie oddzielającej bagażnik siekiera i łopata Fiskars. Dla ochrony przedniej szyby zamocowano linki odciągowe z amortyzatorami sprężynowymi.



źródło: landserwis.pl

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Range Rover Adventure Factory wg firmy Land Serwis

Galerie zdjęć
Newsletter