Samochody 4x4  »  Aktualności  »  Range Rover - ikona motoryzacji kończy 40 lat!
Range Rover

Range Rover - ikona motoryzacji kończy 40 lat!

2010-06-02 - K. Spychalski     Tagi: Land Rover, SUV, Range Rover, Range Rover Sport, Range Rover Vogue
17 czerwca 2010 Range Rover obchodzi swoje 40 urodziny. Będący jednym z najważniejszych pojazdów w historii motoryzacji Range Rover był pierwszym na świecie samochodem, który tak samo dobrze sprawował się na szosie, jak i w terenie.


Range Rover - 40-lecie modelu
Był pierwszym na świecie luksusowym samochodem z napędem 4x4 o pełnych możliwościach terenowych. Był również kamieniem milowym w pracach rozwojowych nad samochodami typu SUV (samochód użytkowo-sportowy). Jak dotąd pojawiły się trzy generacje Range Rover’a. Generacja oryginalna, znana jako Classic, weszła do sprzedaży w roku 1970 i była produkowana (z licznymi udoskonaleniami i w bardzo wielu wariantach) przez ponad 25 lat. Samochód drugiej generacji, znany jako P38a, wszedł do sprzedaży w roku 1994, a w roku 2004 został zastąpiony przez obecny model. Trwający sukces Range Rovera sprawił, że i inni producenci samochodów luksusowych weszli na przeżywający boom rynek luksusowych SUV’ów. Najnowsza wersja cieszy się wyższą sprzedażą roczną, niż poprzednie modele i jest niezmienne popularna na całym świecie. Sprzedawany od Londynu po Los Angeles, od Sydney po Szanghaj, od Turynu po Tokio, Range Rover pozostaje ostatecznym wyborem klienta poszukującego luksusowego SUVa.

Range Rover - 30-lecie modelu

„Range Rover to tak naprawdę cztery samochody w jednym” - mówi dyrektor zarządzający firmy Land Rover, Phil Popham. „To luksusowy samochód do codziennego użytku, pojazd rekreacyjny, który porusza się wszędzie: po autostradach i bezdrożach całego świata, samochód o wysokich osiągach do dalekich podróży i roboczy pojazd terenowy."Range Rover zawsze przemawiał do zróżnicowanych grup klientów: od książąt po polityków, od gwiazd rocka po alpinistów, od piłkarzy po farmerów. Druga linia modelowa - Range Rover Sport - wypuszczona na rynek w roku 2005, była przeznaczona dla klientów bardziej zorientowanych na osiągi sportowe i skoncentrowana na potrzebach kierowcy. Odniosła wielki sukces, a w roku 2007 była najlepiej sprzedającym się samochodem Land Rovera na świecie.W dalszym okresie 2010 roku do rodziny Range Rover dołączy kolejny członek, poszerzając ofertę do trzech linii modelowych. Nowy samochód będzie mniejszy, lżejszy i mniej paliwożerny, co doskonale komponuje się z odpowiedzialnym podejściem marki Range Rover do środowiska naturalnego. Samochód ten nie będzie jednak ani trochę mniej luksusowy i wyjątkowy, niż pozostałe modele Range Rovera.Krótka Historia

1966 - Rozpoczęcie prac nad pierwszym prototypem Range Rovera, znanym jako „100-inch station wagon
1970 - Oryginalny dwudrzwiowy Range Rover - znany jako Classic - wchodzi do sprzedaży
1971 - Range Rover otrzymuje nagrodę RAC Dewar za wyróżniające się osiągnięcia techniczne
1972 - Range Rover jest pierwszym pojazdem, który pokonuje obszar Darien Gap podczas trans-amerykańskiej ekspedycji Armii Brytyjskiej
1974 - Range Rover pokonuje Saharę z zachodu na wschód w 100-dniowej ekspedycji o trasie 7.500 mil
1977 - Zmodyfikowany Range Rover zwycięża w klasie samochodów 4x4 w Maratonie Londyn-Sydney - wyczerpującym rajdzie na dystansie 30 tysięcy kilometrów (najdłuższym wyścigu na czas w historii)
1979 - Specjalnie zmodyfikowany Range Rover zwycięża w pierwszym rajdzie Paryż-Dakar (Range Rover zwycięża ponownie w roku 1981)
1981 - Pierwszy seryjny czterodrzwiowy Range Rover pojawia się obok pierwszego seryjnego Range Rovera limitowanej edycji „In Vogue”
1982 - Do oferty Range Rovera wchodzi wersja z automatyczną skrzynią biegów
1983 - Do oferty wchodzi Range Rover z 5-stopniową manualną skrzynia biegów
1985 - Range Rover „Bullet” z silnikiem wysokoprężnym bije 27 rekordów prędkości, w tym rekord jazdy 24-godzinnej ze średnią prędkością powyżej 100 mil na godzinę w klasie dieslowskiej
1987 - Inauguracja rynkowa Range Rovera w Ameryce Północnej
1989 - Range Rover jest pierwszym na świecie samochodem z napędem 4x4 wyposażonym w układ przeciwblokujący hamulców ABS
1990 - Na rynku pojawia się bardziej sportowa, limitowana wersja Range Rovera Limited Edition CSK - na cześć założyciela firmy Charlesa Spencera Kinga
1992 - Range Rover Classic jest pierwszym na świecie samochodem z napędem 4x4 wyposażonym w elektroniczny układ kontroli trakcji (ETC)
1992 - Na rynek wchodzi model o długim rozstawie osi Long-wheelbase LSE (w USA znany jako County LWB)
1992 - Wprowadzone zostaje automatyczne zawieszenia pneumatyczne - pierwsze rozwiązanie tego typu w samochodach z napędem 4x4
1994 - Do sprzedaży wchodzi Range Rover drugiej generacji (P38a)
1996 - Zakończenie produkcji modelu Range Rover Classic (ogółem sprzedano 317.615 egzemplarzy)
1999 - Limitowana wersja Limited Edition Range Rover Linley pojawia się na wystawie motoryzacyjnej w Londynie
2001 - Na rynek wchodzi całkowicie nowy model Range Rovera (L322)
2002 - Z fabryki w Sollihul wyjeżdża półmilionowy egzemplarz Range Rovera
2005 - Na rynek zostaje wypuszczona druga linia modelowa - Land Rover Sport
2006 - Wprowadzony zostaje system Terrain Response i wersja z silnikiem Diesla TDV8
2009 - Range Rover dostępny z całkowicie nowymi silnikami benzynowymi LR-V8 5.0 i 5.0 supercharged (z doładowaniem mechanicznym) i udoskonaleniami technologicznymi
2010 - Range Rover obchodzi 40 rocznicę powstania
2010 - Na Paryskiej Wystawie Motoryzacyjnej przedstawiony zostanie całkowicie nowy, kompaktowy Range Rover.HISTORIA W SZCZEGÓŁACH:

Źródłem inspiracji dla tworzenia nowego samochodu był szef działu projektów technicznych nowych samochodów Rover. Charles Spencer 'Spen' King pracował głównie nad samochodami Rover, nie nad Land Roverem, który był produkowany przez dział samochodów terenowych firmy Rover. Ale King miał Land Rovera we krwi. Jego wujami byli bracia Wilks - Spencer i Maurice - którzy razem założyli firmę Land Rover w roku 1948.„Idea polegała na połączeniu komfortu i możliwości szosowych samochodu osobowego Rover z możliwościami terenowymi Land Rovera” - mówi King. „Nikt inny tego wtedy nie robił. Wydawało się, że warto spróbować - Land Rover potrzebował nowego produktu.”

Rosnący rynek samochodów rekreacyjnych z napędem 4x4W połowie lat 1960-tych, inżynierowie firmy Rover odwiedzili Amerykę, aby zorientować się, jak można podnieść sprzedaż samochodów firmy w USA. Tamtejsi dealerzy potwierdzili, że rynek samochodów rekreacyjnych z napędem 4x4 rośnie. Te samochody przemawiały do klientów podróżujących z przyczepą kempingową oraz wiodących życie na łonie natury, ale potrzebujących również pojazdu sprawnie poruszającego się po autostradach i w mieście.Było wtedy kilka samochodów o dużej pojemności, wszystkie amerykańskie. Jeep Wagoneer, Ford Bronco oraz International Harvester Scout były przestronnymi, łatwymi w prowadzeniu samochodami typu station wagon (obszerne półciężarówki z nadwoziem kombi) z napędem na cztery koła zapewniającym pewien potencjał terenowy i potężnymi silnikami oferującymi rozsądne osiągi szosowe. W Europie nie było takiego samochodu.Inżynierowie Land Rovera poddali te amerykańskie samochody ocenie. Oferowały one interesujące połączenie możliwości. Ale w trudnym terenie nie mogły się równać Land Roverowi, a na twardej drodze nie oferowały komfortu i kultury jazdy samochodu osobowego.

„Range Rover okazał się całkiem innym pojazdem. Celem było stworzenie samochodu terenowego oferującego komfort i możliwości szosowe samochodu osobowego. Naprawdę wierzyłem wtedy, że można zaoferować komfort znacznie większy, niż w Land Roverze, bez poświęcania jego możliwości terenowych", mówi King.„I wtedy pojawił się silnik V8 [zakupiony przez firmę Rover od General Motors]. Złożyliśmy części układanki w jedną całość - nikt nas nie powstrzymywał. Nasi amerykańscy importerzy informowali nas również, że rynek samochodów 4x4 będzie wielki."

Firma Land Rover wypuściła model Range Rover w Ameryce Północnej dopiero po 17 latach (w roku 1987), co było spowodowane początkowym sukcesem modelu w Europie. „Wejście na rynek amerykański po prostu nie było wtedy sprawą pilną. Obowiązujące tylko w USA nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i emisji wymagałyby zbyt kosztownych prac inżynieryjnych” - dodaje King.Model „100-inch station wagon”

Prace nad pierwszym prototypem Range Rovera, znanym wtedy jako '100-inch station wagon', rozpoczęły się w roku 1966. „Miał on być wysokiej klasy pojazdem rekreacyjnym, nie zaś prawdziwym samochodem luksusowym" mówi były inżynier projektu, Geof Miller.„Miał być również wyjątkowy pod względem technicznym. Spen był przekonany, że z przodu i z tyłu, nasz pojazd musi mieć sprężyny śrubowe, takie jak w samochodzie osobowym, zapewniające komfort podczas jazdy szosowej - a żaden inny samochód terenowy nie miał takich sprężyn. Potrzebował on również zawieszenia o bardzo długim skoku do wydajnego pokonywania terenu." Do nowinek technicznych należało też aluminiowe nadwozie (takie jak w Land Roverze), w całości aluminiowy silnik i hamulce tarczowe we wszystkich kołach.W tamtym czasie Land Rover cieszył się rekordową popularnością. Wielu pracowników firmy Land Rover wątpiło w potrzebę produkowania takiego samochodu i kwestionowało zapotrzebowanie na niego. Należał do nich główny inżynier Land Rovera, Tom Barton, były inżynier kolejowy pełniący kluczową rolę w pracach rozwojowych nad pierwszym Land Roverem.Niezmiennie utrzymywał on, że najlepszym systemem zawieszenia dla pojazdu terenowego są resory piórowe, wykorzystywane przez niemal wszystkie ówczesne samochody z napędem 4x4 (kilka dużych amerykańskich samochodów z napędem 4x4 miało sprężyny śrubowe z przodu). Fakt, że siłą napędową idei nowego Range Rovera był dział samochodów osobowych firmy Rover, a nie dział Land Rover 4x4, sprawił, że Barton wraz z szeregiem twardogłowych z Land Rovera oddalili się od niej jeszcze bardziej.

„Land Rover w cenie osobowego Rovera”
Martwili się również handlowcy Land Rovera. „Jak można sprzedawać Land Rovera w cenie osobowego Rovera 2000? Właśnie takie mieli zmartwienie”, mówi Geoff Miller. „Nie wiedzieli dokładnie, jaki to był samochód, ani do kogo będzie on przemawiać. Nowy typ samochodu zawsze stanowi wyzwanie.”Wg Spena Kinga klientami docelowymi byli „wyżsi oficerowie armii, kierownicy budów, bogaci farmerzy i tym podobni.” Ten samochód przemawiał nie tylko do tej grupy klientów, ale do wielu innych. „Mówiąc szczerze, przemawiał on do najróżniejszych grup, których nie braliśmy wcześniej pod uwagę”, dodaje Miller.Przed wprowadzeniem samochodu do produkcji seryjnej w fabryce Solihull zbudowano zaledwie 10 prototypów. Wczesne prototypy nosiły emblemat „Velar” odnoszący się zarówno do hiszpańskiego „velar” (chronić, strzec), jak i do włoskiego „velare” (przykrywać, zasłaniać). Samą nazwę „Range Rover” stworzył stylista Tony Pool. Inne nazwy modelu, m. in. Panther i Leopard, zostały odrzucone.

„Cztery samochody w jednym”
Range Rover został zaprezentowany w światowych mediach 17 czerwca 1970 roku (inauguracja prasowa obejmująca testy terenowe w kopalni cyny odbyła się w Kornwalii, w pobliżu miejscowości St Agnes). Pierwszy folder reklamowy Range Rovera mówił o „najwszechstronniejszym samochodzie na świecie” i „połączeniu komfortu osobowego Rovera z wytrzymałością i mobilnością Land Rovera z napędem na cztery koła”.„Range Rover to tak naprawdę cztery samochody w jednym” mówi dyrektor zarządzający firmy Land Rover, Phil Popham. „To luksusowy samochód do codziennego użytku, pojazd rekreacyjny, który porusza się wszędzie: po autostradach i bezdrożach całego świata, samochód o wysokich osiągach do dalekich podróży i roboczy pojazd terenowy."To wszystko było w zasięgu Range Rovera. Żaden inny samochód na świecie nie oferował nawet w przybliżeniu takiego połączenia możliwości. Grupa docelowa również została precyzyjnie wskazana podczas inauguracji samochodu. Według folderu, byli to: „Ludzie biznesu, zawodowcy, których ciągnie wielka przygoda, pragnący celowo zbudowanego samochodu zamiast zaadaptowanego „wynalazku”, potrzebujący prawdziwego pojazdu terenowego, a nie kompromisu.”Samochód na wszystkie pory roku

W pakiecie prasowym samochód nosił nazwę Range Rover Station Wagon (chociaż określenie Station Wagon szybko porzucono). Miało on „czuć się równie dobrze na ranczo w Teksasie, jak na pasie szybkiego ruchu europejskiej autostrady.” Nazywano go również samochodem „na wszystkie pory roku” - i ten chwytliwy slogan do niego przylgnął.Wczesne materiały marketingowe podkreślały znakomite przystosowanie samochodu do holowania: „Przyczepa towarowa, przyczepa kempingowa, przyczepa do transportu koni czy laweta z łodzią? Podłączaj i ruszaj w drogę! Range Rover to mocarny pojazd, który z łatwością poradzi sobie ze wszystkimi napięciami i naprężeniami, wątpliwościami i zmartwieniami związanymi z holowaniem.” Podkreślano też możliwości szosowe samochodu, unikalne wśród pojazdów z napędem 4x4: „na drogach głównych i autostradach Range Rover może poruszać się ze stałą prędkością do 90 mil na godzinę.”Dużo mówiono też o jego zdolności do „pokonywania trudnego terenu w luksusie”: „trzeba na własnej skórze doświadczyć dreszczyku, jakiego dostarcza zjechanie z drogi prosto na wyboiste pole bez zmniejszenia prędkości i przy niewielkiej zmianie charakterystyki jezdnej samochodu, aby zdać sobie sprawę, że Range Rover jest samochodem bardzo wyjątkowym.”Roger Crathorne, późniejszy szef programu Land Rover Experience, był inżynierem uczestniczącym w pracach rozwojowych nad pierwszym modelem Range Rovera. „Pamiętam moją pierwszą jazdę prototypem na torze testowym MIRA w Anglii”. To by wspaniałe przeżycie. Pamiętam, że wyciągnąłem na torze 100 mil na godzinę. I pomyślałem sobie: „Ten pojazd jest nadzwyczajny - to wygodny, szybki, znakomity i przestronny samochód turystyczny.”Podobne wrażenie robiły jego możliwości terenowe - znacznie lepsze od możliwości jakiegokolwiek ówczesnego Land Rovera. A to z powodu artykulacji osi wynikającej z zastosowania sprężyn śrubowych. Skok zawieszenia był dwukrotnie większy, niż w normalnym Land Roverze, przez co Range Rover był bardziej komfortowy i miał większą zdolność pokonywania wyboistego trenu.Pierwszy na świecie luksusowy samochód terenowy

Range Rover był pierwszym na świecie luksusowym samochodem o pełnych możliwościach terenowych. Ale, chociaż pierwszy Range Rover charakteryzował się luksusową charakterystyką jezdną samochodu osobowego i osiągami sedana z górnej półki, to z pewnością nie był wykończony jak samochód luksusowy. Otrzymał takie wykończenie kilka lat później.Pierwszy Range Rover był samochodem o stosunkowo spartańskim wnętrzu, z winylową tapicerka foteli i winylowymi podkładkami podłogowymi, które łatwo było umyć przy użyciu węża ogrodowego. We wnętrzu nie było drewna, skóry ani nawet dywaników. „Z pewnością nie był to samochód luksusowy, przynajmniej na początku”, mówi Spen King. „Pod wieloma względami był on dość mocno podstawowy”.Geof Miller dodaje: Proste, „podstawowe” wnętrze było ukłonem dla ludzi z Land Rovera (w przeciwieństwie do inżynierów z działu samochodów osobowych Rover), którzy chcieli, aby można je było myć wodą z węża. Sprzedaż była znakomita. Niemal natychmiast pojawiła się oferta czarnorynkowa, ponieważ popyt przewyższył podaż. Ale wiedzieliśmy, że tamto wnętrze było zbyt podstawowe.Niemal natychmiast podjęto działania mające na celu podniesienie specyfikacji samochodu, w tym ulepszenie jego wykończenia. Dość szybko pojawiły się dywaniki. Najpierw na tunelu wału napędowego, gdzie dodatkową korzyścią było przytłumienie hałasu układu napędowego.

Strefa bagażnika - w prototypach były tam gołe blachy - została wkrótce pokryta tapicerką obejmującą również pokrywę schowka na narzędzia. Częściowo było to spowodowane informacjami napływającymi z Pałacu Buckingham. Narzędzia w bagażniku nie były wcześniej osłonięte i ktoś z Pałacu zauważył, że corgi z królewskiej psiarni mogłyby się o nie skaleczyć.”

Tylko dwoje drzwi

Oryginalny Range Rover miał tylko dwoje drzwi. Nie było też opcji automatycznej skrzyni biegów, choć jeden z wczesnych prototypów bazujących na modelu Land Rover posiadał trzystopniową skrzynię automatyczną Borg Warner. Geof Miller pozostał przy projekcie Range Rover po jego inauguracji rynkowej i szybko stwierdził, że konieczne jest nadwozie czterodrzwiowe.Osiemnaście miesięcy po wejściu modelu na rynek zbudowano prototyp w wersji czterodrzwiowej z klapą bagażnika. Jednak kierownictwo odstawiło go do lamusa. Seryjny model czterodrzwiowy wypuszczono na rynek dopiero w roku 1981. Automatyczna skrzynia biegów weszła do oferty, jako opcja w roku 1982. A oba te elementy były konieczne, aby samochód mógł odnieść sukces w USA, gdzie jego sprzedaż rozpoczęła się w roku 1987.Model Classic - 25 lat w sprzedaży

Pierwszy Range Rover tak bardzo wyprzedzał swoje czasy, że pozostał w produkcji - i sprzedawał się dobrze - przez ponad 25 lat. Początkowo, w latach 70-tych, samochód zmieniał się bardzo nieznacznie. Było to ponure dziesięciolecie dla brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego: tydzień roboczy miał tylko trzy dni, a sytuacja polityczna była niespokojna.Pieniędzy na prace badawczo-rozwojowe było niewiele, ale przecież Range Rover sprzedawał się dobrze. Po co zmieniać coś dobrego? Pozbawiony gotówki koncern British Leyland, ówczesny właściciel Land Rovera, wydawał pieniądze przeznaczone na rozwój produktu na inne cele.

W latach 80-tych tempo prac rozwojowych wzrosło, a wysiłki nastawione były głównie na podniesienie poziomu luksusu oferowanego przez samochód. Wykończenie kabiny było regularnie udoskonalane, a dzięki dywanikom, skórze, tapicerce i elementom drewnianym Range Rover - jako pierwszy samochód z napędem 4x4 stał się prawdziwą alternatywą dla luksusowych samochodów osobowych.3,5-litrowy aluminiowy silnik V8 powiększono w roku 1989 do 3,9 litra, a w 1992 do 4,2 litra, co podniosło jego osiągi i kulturę pracy. Trzystopniowa automatyczna skrzynia biegów Chryslera - dostępna po raz pierwszy w roku 1982 - została w 1985 zastąpiona przez płynniej i wydajniej działającą czterostopniową skrzynię ZF, dzięki której samochód stał się jeszcze bardziej atrakcyjny.Wersja o długim rozstawie osi - LSE - z elektronicznym zawieszeniem o regulowanej wysokości, weszła na rynek w roku 1992, na kilka lat przed inauguracją następnego modelu Range Rovera. Elektroniczne zawieszenie było również dostępne opcjonalnie w standardowym modelu o 100-calowym rozstawie osi.Range Rover drugiej generacji - P38a

Kolejna generacja Range Rovera - obecnie często nazywana „P38a” (ponieważ została ona opracowana w budynku 38A kompleksu fabrycznego w Solihull) - oferowała wyższy poziom luksusu, możliwości szosowych i wszechstronności w terenie. Z godnie z materiałami prasowymi, konstrukcja ta była owocem ewolucji „zachowującym wiele kluczowych cech projektowych modelu Classic".Obfitość okładzin z drewna orzechowego i skórzanych obić tapicerskich podkreślała luksusowe referencje samochodu i jego dążenie do przyciągnięcia klientów poszukujących konwencjonalnych samochodów luksusowych.

Oferta silnikowa obejmowała 2,5-litrowy 6-cylindrowy turbodiesel BMW oraz 3,9 i 4,6-litrową wersję aluminiowego benzynowego Rovera V8, zapewniając znacznie lepsze osiągi od wysokoprężnej jednostki w modelu Classic. Samochód z silnikiem 4,6 litra rozwijał prędkość maksymalną 125 mil na godzinę i przyspieszał od 0-60 mil na godzinę w 9,3 sekundy, co czyni go jak dotąd najszybszym seryjnym Range Roverem.Zawieszenie o regulowanej wysokości, które zadebiutowało u schyłku modelu Classic, poddane dalszym pracom rozwojowym z myślą o modelu P38a i zaoferowane w standardzie, zwiększyło zarówno komfort jazdy, jak i potencjał terenowy samochodu.

Range Rover trzeciej generacji - L322Najnowszy Range Rover stanowił duży skok naprzód. Wszedł na rynek w roku 2001 i podniósł poziom w sektorze 4x4, zarówno w sferze luksusu, jak i możliwości szosowych oraz terenowych. Dyrektor Generalny firmy, Bob Dover nazwał go „samochodem o największych możliwościach na świecie, których zakres przekracza możliwości oferowane przez jakikolwiek samochód, który dotąd zbudowano”.Do nowych cech należało sztywniejsze nadwozie skorupowe, które zastąpiło tradycyjną dla samochodów terenowych ramę drabinową i całkowicie niezależne zawieszenie z synchronizowanymi amortyzatorami pneumatycznymi. Dotychczas niemal wszystkie samochody terenowe miały sztywne osie, a wiele samochodów ma je również obecnie. Również wnętrze zasłynęło jako najdoskonalsze, jakie można znaleźć wśród samochodów osobowych.Podczas ceremonii inauguracji rynkowej samochodu szef grupy Ford Premier Automotive Group (której częścią był wtedy Land Rover), Dr Wolfgang Reitzle, powiedział: „Nowy Range Rover jest prawdziwie wyjątkowy. Oferowana przez niego unikalna kombinacja zdolności do poruszania się w każdym terenie i luksusu oznacza, że jego najbliższymi rywalami nie są inne samochody z napędem 4x4, ale najbardziej luksusowe samochody osobowe świata."

PROJEKT
Kształt Range Rovera jest natychmiast rozpoznawalny. „Range Rovera można naszkicować na kartce papieru trzema lub czterema liniami” mówi były szef działu projektów Geoff Upex, odpowiedzialny za obecny model. „Nawet dziecko może narysować jego podstawowy kształt, a więc jest on natychmiast rozpoznawalny, tak jak kształt Mini, Porsche 911, czy Volkswagena Garbusa.”„Na projekt Range Rovera składa się cztery lub pięć elementów: prostota wnoszącej się linii bocznej, proporcje powierzchni szyb do nadwozia, „pływający” dach i przetłoczenia pokrywy komory silnika. To samo dotyczy wnętrza tego samochodu. Zostało ono tak zaprojektowanie, aby pasażerowie siedzieli w nim jak najwyżej i mieli jak najlepszy widok. Z wnętrza widać, co znajduje się przed maską samochodu. Można też zobaczyć wszystkie naroża samochodu. Miejsce kierowcy jest tu „stanowiskiem dowodzenia”. Jest to również miejsce, w którym bardzo przyjemnie jest przebywać. Sam jeździłem wieloma samochodami. Żaden z nich nie zapewnia tak dobrego samopoczucia, jak wnętrze Range Rovera.”Aktualny dyrektor działu projektowego, Gerry McGovern, dodaje: „Nietrudno dostrzec, dlaczego odniósł on taki sukces. Tak, jak obecna wersja, oryginalny Range Rover ma bardzo prosty, "ikoniczny" kształt." Wszystkie te „ikoniczne” detale są tam z konkretnych przyczyn, bo Range Rover to samochód wysoce funkcjonalny.Przetłoczenia pokrywy komory silnika zapewniają kierowcy lepszą widoczność naroży samochodu. Pomagają podczas jazdy w gęstym ruchu, parkowania i pokonywania terenu. „Pływający" dach jest częściowo wynikiem zastosowania stosunkowo cienkich słupków bocznych poprawiających widoczność.W bardzo wczesnych egzemplarzach seryjnych Range Rovera, słupki były w kolorze nadwozia. Nie było wtedy możliwe pokrycie tych wytłaczanych elementów powłoką o odpowiedniej jakości, więc wkrótce zdecydowano się na zastosowanie na słupkach wykończenia „pseudo-maskującego”. Spotęgowało to efekt „pływającego dachu”.Stosunkowo płaskie boki i brak krzywizn przypominających kadłub łodzi pozwala kierowcy i pasażerowi na zajęcie miejsca jak najwyżej, co zapewnia lepszą widoczność. Względnie płaskie boki ułatwiają również kierowcy wyczucie szerokości samochodu, co jest ważne podczas manewrów na drodze i w terenie.Chociaż samochód przeszedł do klasyki sztuki projektowania - jego model wystawiano w paryskim Luwrze, a prawdziwy egzemplarz przed Luwrem - Spen King mówi, że „jego wyglądowi poświęciliśmy prawdopodobnie około 0,001 procenta naszego czasu". Tak, jak w przypadku wielu wielkich projektów - funkcja poprzedzała formę. Wysoka funkcjonalność prowadziła do prostego stylu i prostego kształtu.Koncepcja i podstawowy kształt - płaskie boki, cienkie słupki nośne dachu, krótkie zwisy, wszystkie wymiary (w tym rozstaw osi), pionowy przód i tył - zostały określone przez inżynierów, głównie przez Kinga i inżyniera specjalizującego się w podwoziach - Gordona Bashforda. W pierwszym pakiecie prasowym w ogóle nie wspominano o „projekcie”.Projekt koncepcyjnego pojazdu Kinga stworzył David Bache, szef działu projektowego Rovera. Projektowe portfolio Bache’a jest imponujące: Rover SD1, Rover P5 i P6, Land Rover Series II. Ale jego najlepszym projektem był Range Rover Classic.

Uporządkował on koncepcję Kinga i Bashforda, nakładając swoje idee projektowe na pierwotną funkcjonalność samochodu. W szczególności zmienił maskownicę chłodnicy i lampy przednie oraz lampy tylne. Zmienił również obramowania okien i linie boczne. Nie były to zasadnicze elementy, ale sprawiły, że wygląd i atrakcyjność samochodu uległy ogromnej poprawie.Obecnie, co oczywiste, dział projektów wypowiada się już na wczesnych etapach tworzenia nowego samochodu, a jego głos jest bardzo ważny. „Wtedy tak nie było”, mówi dyrektor działu projektów, Gerry McGovern. „Dział projektów dodawał „styl” do wizji działu inżynieryjnego. Tamto podejście było zupełnie inne, niż dzisiejsze.”Range Rover drugiej generacji

Projekt Range Rovera zachował swój ewolucyjny charakter. „Oryginalny samochód był tak klasyczny, że zachowanie jego podstawowego kształtu i klasycznych elementów projektowych było decyzją bardzo sensowną”, mówi dyrektor działu projektów, Gerry McGovern.Samochód drugiej generacji, P32a, był projektem sporządzonym na „czystej kartce”, ale zespół projektowy szybko zdał sobie sprawę, że w toku żmudnych prac radykalnej zmianie uległ styl samochodu. Jak czytamy w oryginalnym pakiecie prasowym P38a: „projektanci byli świadomi, że klienci Range Rovera są niezwykle lojalni, a prowadzone przez wiele lat badania rynku dowodzą, iż niechętnie zaakceptują oni duże zmiany projektu nadwozia”.Jak podano podczas inauguracji samochodu, zachowano następujące kluczowe cechy: „stanowisko dowodzenia” kierowcy, pływający dach (efekt powodowany przez czarne słupki nośne dachu), obszerne przeszklenie i niską linię boczną, „zawiniętą” pokrywę komory silnika (z przetłoczeniami przedniej krawędzi), charakterystyczny tylny słupek „E”, dwuczęściową pokrywę bagażnika (której dolną część często wykorzystywano jako platformę obserwacyjną), proste linie stylistyczne (bez klinów ani "schodków”) i płytkie wcięcia błotników (dla poprawy sylwetki).Model trzeciej generacji

Wyprowadzony na rynek model trzeciej generacji zachował kluczowe cechy projektowe modelu Range Rover Classic. Nowy samochód był jednak większy i przestronniejszy. Posiadał również przyciągające wzrok, nowoczesne wykończenie obejmującą charakterystyczne lampy przednie i tylne, oraz boczne otwory wentylacyjne „Burnel”.Projekt tego modelu był bardziej zintegrowany, niż projekt P38a. Chociaż z czasem otrzymał lepsze światła, maskownicę, koła i przeszedł wiele innych zmian, to jego zasadniczy kształt jest taki sam. I pozostanie on jednym z najnowocześniejszych i najbardziej pożądanych projektów w sektorze luksusowych samochodów terenowych.W porównaniu do poprzednika, wnętrze uległo znacznemu udoskonaleniu. Zespół projektowy czerpał inspirację z produktów tak różnych, jak urządzenia audio, jachty oceaniczne, kabiny pierwszej klasy samolotów pasażerskich, luksusowe meble czy biżuteria.

Elementy te połączono z klasycznymi dla Range Rovera wykończeniami skórzanymi i drewnianymi. Rezultatem był nowy poziom luksusu Range Rovera oraz nowa pozycja samochodu na rynku pojazdów z napędem 4x4. Wielu komentatorów okrzyknęło później wnętrze tego samochodu „najdoskonalszą kabiną na rynku motoryzacyjnym”.TECHNOLOGIA:

Kluczową cechą, dzięki której Range Rover oferował wygodę właściwą dla luksusowego samochodu osobowego i zachwycające możliwości terenowe, były śrubowe sprężyny zawieszenia o długim skoku. Żaden inny samochód z napędem 4x4 nie miał sprężyn śrubowych - jedynie kilka dużych terenówek amerykańskich miało je w zawieszeniu przednim.„Zawsze uważałem, że Land Rover może być znacznie lepszy”, mówi Spen King. „Uznaliśmy, ze nadszedł czas na poprawę wygody, wszechstronności i osiągów.” Nowe zawieszenie było kluczową częścią tych ulepszeń.

King upierał się, że pierwszy Range Rover powinien mieć sprężyny śrubowe, choć idei tej niechętny był dział inżynieryjny Land Rovera, który preferował resory piórowe ze względu na ich sprawdzoną wytrzymałość i trwałość.Faktem jest, że sprężyny zastosowane w pierwszych Range Roverach były takie same, jak w sedanie Rover 2000 P6, choć inne były odstępy pomiędzy zwojami. Ich długi skok przyczyniał się do fantastycznej artykulacji osi, która jest dużą zaletą podczas jazdy terenowej. Tylne amortyzatory samopoziomujące utrzymywały właściwości jezdne i komfort jazdy niezależnie od nawierzchni. To właśnie za ich sprawą Range Rover tak znakomicie nadaje się do holowania przyczepy.Range Rover był również pierwszym samochodem terenowym wyposażonym w przednie i tylne hamulce tarczowe zapewniające większą siłę hamowania podczas szybkiej jazdy. Były one konieczne ze względu na znaczące osiągi samochodu: prędkość maksymalna 96 mil na godzinę czyniła go najszybszym i najlepiej przyśpieszającym samochodem z napędem 4x4, jaki można było spotkać na drodze. Hydrauliczny układ hamulcowy posiadał dwa obwody, aby w razie usterki jednego z nich, drugi mógł nadal działać. Hamulec parkingowy, podobnie jak w Land Roverze, blokował skrzynię biegów.

Aluminiowy silnik V8 o większej mocy i momencie obrotowym
Źródłem osiągów był mocny, 3,5-litrowy, aluminiowy silnik V8 o mocy 156 koni mechanicznych, będący zmodyfikowaną wersją projektu Buick/General Motors. Silnik ten, zastosowany również w sedanie Rover, nadawał się idealnie do Range Rovera. Miał ogromną moc i moment obrotowy, a do tego był lekki i nieskomplikowany mechanicznie. Współpracował z 4-stopniową manualną skrzynią biegów. Wraz z dwoma biegami skrzyni redukcyjnej do dyspozycji było więc w sumie 8 biegów.Centralny mechanizm różnicowy zapewniał stały napęd na cztery koła. To również było rozwiązanie unikalne. Wszystkie produkowane wtedy seryjne samochody z napędem 4x4, w tym Land Rover, miały napęd na cztery koła. Centralny mechanizm różnicowy można było zablokować w celu poprawy właściwości terenowych.Stały napęd 4x4 zapewniał równy podział momentu obrotowego na przednią i tylną oś, co oznaczało również, że osie te mogły być lżejsze, niż w samochodach z napędem 4x4. Nie było potrzeby stosowania wysoko-wytrzymałej, a zarazem ciężkiej osi tylnej, która pogorszyłaby komfort jazdy. Nadwozie miało wytrzymałą konstrukcję komorową. Wszystkie panele z wyjątkiem pokrywy komory silnika i bagażnika wykonane były z lekkiego, odpornego na korozję aluminium.

Pierwszy Range Rover z silnikiem Diesla

Range Rover był jednym z pierwszych samochodów luksusowych na świecie, które oferowały silnik Diesla. Początkowo planowano, że Land Rover opracuje własny silnik wysokoprężny V8 w oparciu o aluminiową jednostkę benzynową V8.

We współpracy z firmą Perkins specjalizującą się w jednostkach wysokoprężnych podjęto program rozwojowy o nazwie Iceberg, którego owoc - silnik Diesla - miał wejść do sprzedaży na początku lat 1980-tych. W końcu jednak doszło do namnożenia kosztów prac rozwojowych i projekt zamknięto.

Zamiast tego, firma Land Rovera kupiła silnik od włoskiej firmy VM, specjalizującej się w jednostkach wysokoprężnych. Ten 2,4-litrowy silnik nie miał znakomitych osiągów: przyspieszał od 0 do 60 mil na godzinę w 18 sekund, ale kiedy wszedł do sprzedaży w roku 1986 zyskał sobie licznych nabywców na rynku europejskim, coraz bardziej zorientowanym na silniki wysokoprężne i utorował drogę silnikom Diesla o znacznie lepszych osiągach. Najnowszy silnik TDV8 ma podobne osiągi do współczesnej benzynowej jednostki V8, ale jest od niej o 30% bardziej ekonomiczny.

Hamulce z układem przeciwblokującym ABS

Range Rover był pierwszym na świecie samochodem z napędem 4x4 wyposażonym w układ przeciwblokujący hamulców ABS. Inżynierowie Land Rovera pracowali nad opracowaniem systemu ABS przez pięć lat. Problem tkwił w tym, że śliskie nawierzchnie i wyboiste podłoża zakłócały pracę systemu. Rozwiązanie zostało jednak znalezione i ABS wszedł do standardu w topowych modelach w roku 1989. W modelach o niższej specyfikacji był dostępny opcjonalnie.

Elektroniczny układ kontroli trakcji

Range Rover nie zawdzięcza znakomitych właściwości trakcyjnych wyłącznie swojej doskonałej mechanice. Jest również pionierem wśród samochodów z napędem 4x4 w dziedzinie elektronicznych układów sterujących. W roku 1992 Range Rover Classic był pierwszym na świecie samochodem z napędem 4x4 wyposażonym w elektroniczny układ kontroli trakcji (ETC).

Początkowo układ ten sterował tylko pracą tylnej osi, ale wkrótce objął wszystkie cztery koła. Znacznie poprawił on możliwości terenowe samochodu, ponieważ przekazywał moment obrotowy na koło oferujące największą przyczepność. Podnosił również bezpieczeństwo na drodze.

Wachlarz elektronicznych układów wspomagających pracę zawieszenia i hamulców w Range Roverze trzeciej generacji obejmuje: Dynamiczny Układ Stabilizujący (DSC), Układ Kontroli Zjazdu (HDC) (wynaleziony przez firmę Land Rover), Elektroniczny Układ Rozdzielający Siłę Hamowania (EBD) i Układ Wspomagania Hamowania Awaryjnego (EBA).

Elektroniczne zawieszenie pneumatyczne

Range Rover był pierwszym na świecie samochodem z napędem 4x4 wyposażonym w Elektroniczne Zawieszenie Pneumatyczne (EAS). W roku 1992 system EAS instalowano w modelu Range Rover Classic. Było to w tym samym czasie, kiedy do oferty wszedł model LSE o długim rozstawie osi.

Pokrętłem można było wybrać jedną z pięciu wysokości zawieszenia: ułatwiającą dostęp do samochodu (najniższą), niską, standardową, wysoką i podwyższoną (oferującą maksymalny prześwit, który zapewniał korzyści w terenie). Elektroniczne zawieszenie pneumatyczne było elementem standardowym w Range Roverach drugiej i trzeciej generacji.

Aluminiowe nadwozie


Aluminium oferuje wiele korzyści w porównaniu do konwencjonalnej stali, z której wykonuje się nadwozia większości samochodów. Jest lżejsze, trwalsze, odporne na rdzę i lepiej poddaje się recyklingowi. Nadwozie Land Rovera było oczywiście aluminiowe, po części z powodu wrodzonych zalet tego materiału, ale głównie dlatego, że w Wielkiej Brytanii po wojnie, kiedy to narodził się Land Rover, aluminium było łatwiej dostępne niż stal. Większość tego metalu pochodziła z resztek zapasów wojennego przemysłu lotniczego.

Nie jest więc zaskakujące, że nadwozie Range Rovera było od początku budowane z aluminium. I stało się ono znakiem rozpoznawczym Land Rovera. W modelach seryjnych wszystkie panele, z wyjątkiem pokrywy komory silnika i bagażnika, były aluminiowe. Projekt pokrywy komory silnika zastosowany we wczesnych prototypach zmieniono, częściowo po to, aby wprowadzić charakterystyczne przetłoczenia na jej rogach.

Precyzyjne wytłaczanie aluminium okazało się jednak zbyt trudne. Dlatego zamiast niego użyto stali. Aluminium było nadal wykorzystywane w modelu Range Rover drugiej generacji, który zadebiutował w roku 1994. Przednie błotniki, panele drzwiowe i dolna burta bagażnika były w całości aluminiowe.

Trzecia i obecna generacja Range Rovera również w znacznym stopniu wykorzystuje aluminium. Są z niego wykonane m.in.: przednie błotniki, pokrywa komory silnika i drzwi. Tym razem aluminiowe są nie tylko zewnętrzne panele drzwiowe, ale cała konstrukcja drzwi (w poprzednim modelu aluminiowy panel zewnętrzny był osadzony na stalowej ramie). Pozwala to na zmniejszenie wagi samochodu o 40 kilogramów.

„Wirtualny” zestaw wskaźników i ekran centralny „dual-view”

W modelu Range Rover na rok 2010 znalazł się rewolucyjny „wirtualny" zestaw wskaźników TFT (panel oparty na tranzystorach cienkowarstwowych). Stanowił on jak dotąd najpełniejsze wykorzystanie tej technologii w przemyśle motoryzacyjnym. Nowe oprzyrządowanie oferuje wyższą czytelność i wszechstronność: wyświetlane wskaźniki mogą się zmieniać, zależnie od sytuacji oraz wymogów bezpieczeństwa.

Na przykład ważne symbole ostrzegawcze mogą na chwilę zupełnie zastąpić standardowe wskaźniki, a polecenia nawigacji satelitarnej mogą być priorytetem, kiedy samochód zbliża się do miejsca wykonania ważnego manewru. Ponadto, wskazywana wartość aktualnej prędkości powiększa się na wyświetlaczy, dzięki czemu jest bardziej czytelna.

Range Rover, jako pierwszy samochód, otrzymał równocześnie centralny ekran „dual-view”, na którym kierowca i pasażer mogą oglądać zupełnie różne obrazy. Kierowca może na przykład sprawdzać wskazania nawigacji satelitarnej, a pasażer - w tym samym czasie - oglądać film DVD. Wszystko zależy od kąta patrzenia na ekran.



źródło: Land Rover; video: MotoTUBE

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Range Rover - ikona motoryzacji kończy 40 lat!

Galerie zdjęć
Newsletter