Samochody 4x4  »  Technika / porady  »  Ogumienie - Bez dobrych opon ani rusz!
Opona 4x4 Alpin

Ogumienie - Bez dobrych opon ani rusz!

2008-01-01 - K. Spychalski     Tagi:
Ogumienie to jedyny element przekazujący moc napędową bezpośrednio na podłoże. Jego nieprawidłowy dobór może okazać się bardzo zgubny w terenie.

Swoją terenówkę będziemy wykorzystywać wyłącznie na szosie, okazjonalnie w terenie czy jeździć tylko po bezdrożach? To pytanie powinno się zadać wybierając ogumienie do auta terenowego. Szosowe, uniwersalne i terenowe

Ogumienie stosowane w terenówkach można podzielić na trzy rodzaje: On-road, All terrain i Off-road. Ten pierwszy oznacza opony przeznaczone jedynie na asfalt. Zapewniają one najlepszą przyczepność, najwyższy komfort jazdy i najcichszą pracę podczas eksploatacji na drogach utwardzonych. Kompletnie nie nadają się jednak w teren, ze względu na praktycznie zerową przyczepność i szybkie zużycie mechaniczne. W tym przypadku lepiej wybrać ogumienie uniwersalne A/T. Bezproblemowo, choć gorzej niż „szosówka”, jeździ po asfalcie i gwarantuje wyjechanie z nawet średnio trudnego terenu. Kto myśli o używaniu samochodu wyłącznie na bezdrożach, powinien wybrać opony typowo terenowe M/T (Mud Terrain). Ich głęboki bieżnik i mocna konstrukcja pozwalają na bezstresową eksploatację w nawet najtrudniejszych warunkach, jednak komfort jazdy na zwykłych drogach jest mocno ograniczony.

Niskoprofilowe, aluminiowe felgi - tylko na asfalt

Wybierając ogumienie, nie możemy także zapomnieć o felgach. W teren najlepiej wybrać mały rozmiar i konstrukcję stalową - są to rozwiązania bardziej odporne na uszkodzenia i zapewniające większą powierzchnię samych opon. Niskoprofilowe, aluminiowe felgi to lepszy wygląd i większa przyczepność na asfalcie. Gdzie kupić koła? Najlepiej w sklepie jako nowe elementy. Gwarantuje to bezproblemową eksploatację, jednak jest dość drogie. Dlatego też na rynku dominują egzemplarze regenerowane. Są znacznie tańsze, ale nierzadko ich jakość niemile zaskakuje podczas jazdy.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
Hyundai iMax N Drift - rodzinny van do driftu


źródło: Tekst: autor; zdjęcie: Mototarget

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Ogumienie - Bez dobrych opon ani rusz!

Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit
Newsletter
Galerie zdjęć