Samochody 4x4  »  Aktualności  »  Dacia Duster - nowy SUV oficjalnie ujawniony
Nowa Dacia Duster

Dacia Duster - nowy SUV oficjalnie ujawniony

2009-12-08 - K. Spychalski     Tagi: Dacia, SUV, Dacia Duster
Wygląda na to, że stara, dobra Łada Niva doczekała się swojego nowoczesnego odpowiednika… Model Duster - bo o nim mowa - został dziś oficjalnie odsłonięty. Samochód, będący owocem współpracy Renault i Nissana, został opisany przez Dacię jako pojazd „ekonomiczny w zakupie i eksploatacji, mocny, niezawodny, z doskonałym napędem 4x4 i przeznaczony dla kierowców poszukujących auta o prawdziwych zdolnościach terenowych.” Rumuński producent zapewnia, że pod względem ceny Duster będzie konkurował z autami miejskimi (jak np. Ford Fiesta), natomiast pod względem ilości oferowanego miejsca - z samochodami kompaktowymi (jak np. Volkswagen Golf).
Nowy SUV został opracowany na platformie technicznej B0/Logan, a wymiarami nadwozia nawiązuje do odświeżonego niedawno Nissana Qashqaia. Auto mierzy 4,31 m długości oraz 1,82 m szerokości i oferuje bagażnik o standardowej pojemności 475 litrów.Paleta silnikowa Dacii Duster obejmie benzynowy motor 1.6 generujący 85 lub 110 KM (w zależności od wersji) oraz wysokoprężną jednostkę dCi rozwijającą 105 KM. Oprócz napędu 4x4, w ofercie znajdziemy też system przekazujący moment na koła przednie.

Przy projektowaniu napędu 4x4, Dacia skorzystała oczywiście z podzespołów Nissana mającego ogromne doświadczenie w budowaniu terenówek. W efekcie powstał system umożliwiający jazdę w trzech trybach do wyboru - Auto (automatyczny podział momentu pomiędzy osie), Lock (podział w stosunku 50/50) i 4x2 (moment trafia na dwa koła).Dacia podkreśla, że Duster jest samochodem terenowym z prawdziwego zdarzenia. O zdolnościach auta w jeździe na bezdrożach świadczyć ma wzmocnione podwozie, wysoki prześwit (200 mm) i wartości kątów terenowych (kąt natarcia to 30 stopni, zaś kąt zejścia - ponad 35 stopni).

Ponadto, rumuńska terenówka może pochwalić się stosunkowo niską masą własną - w przypadku modelu 4x2 wynosi ona 1180 kilogramów, natomiast w przypadku modelu 4x4 - 1280 kilogramów.Firma twierdzi, że w zależności od rynku, w wyposażeniu seryjnym samochodu znajdziemy układ ABS zaopatrzony w asystenta hamowania, system wspomagania awaryjnego hamowania oraz zestaw przednich i bocznych poduszek powietrznych.

Duster trafi do salonów sprzedaży w Europie, Turcji, Algierii i Maroko wiosną przyszłego roku. W czerwcu 2010 auto trafi również do Izraela, Jordanii, Syrii, Egiptu i Libanu, zaś w roku 2011 - do krajów Zatoki Perskiej.Początkowo auto będzie produkowane jedynie w rumuńskiej Pitesti, później pojawi się też na brazylijskich i rosyjskich liniach montażowych.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
Volkswagen Touareg - omówienie technologii


źródło: Carscoop

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Dacia Duster - nowy SUV oficjalnie ujawniony