Samochody 4x4  »  Aktualności  »  Campus Syberia Mongolia Expedition 2009 na Mount Evereście off-roadowców
Campus Syberia Mongolia Expedition 2009

Campus Syberia Mongolia Expedition 2009 na Mount Evereście off-roadowców

2009-08-28 - K. Spychalski     Tagi: Rajdy terenowe
Wyprawa Campus Syberia Mongolia Expedition 2009 wjechała na najtrudniejszy odcinek swojej trasy, czyli Bajkalsko-Amurską Magistralę Kolejową (BAM). Pokonywany przez polską ekspedycję odcinek BAM z Siewierobajkalska do Tyndy, liczący ok. 1700 km, jest określany Mount Everestem off-roadowców. „Właśnie przejechaliśmy przez most kolejowy na rzece Witim. To konstrukcja o długości 530 metrów, a szerokości raptem dwóch metrów, bez barierek i zabezpieczeń. Wisi 20 metrów nad wodą, niektórych podkładów kolejowych brakuje - po prostu pełna gama mocnych wrażeń” - poinformował organizator ekspedycji Michał Rej. - „W tej chwili nasze średnie tempo podróżowania to 17 km/h. Spowalnia nas m.in. stan mostów, niektóre dało się prowizorycznie naprawić”. Uczestnicy Campus Syberia Mongolia Expedition 2009 dniami zmagają się z trasą, nocami także mają gwarantowane „atrakcje”. „Wczoraj byliśmy w górach Sajanach, tam często spotyka się niedźwiedzie, więc nie nocujemy już w namiotach, tylko w samochodach. W nocy mieliśmy wizytę, resztki naszego posiłku były porozrzucane po całej okolicy. Nie ma tam psów ani kotów, bo nie ma osad ludzkich, więc najprawdopodobniej był to niedźwiedź” - powiedział uczestniczący w wyprawie Piotr Stańczak. „Dwa dni temu, kiedy nocowaliśmy nad rzeką Ankarą, zaatakowały nas chmary owadów, głównie komary. Bez specjalnych siatek i ubrań od naszego sponsora nie dałoby się tam wytrzymać ani chwili” - dodał.
BAM to linia kolejowa o długości 3145 km (wraz z odnogami 4234 km), przebiegająca przez wschodnią Syberię i rosyjski Daleki Wschód. Wybudowano ją jako alternatywę dla Kolei Transsyberyjskiej, biegnącej równolegle około 800 km na południe od BAM. Magistrala rozpoczyna się w mieście Tajszet, a kończy nad brzegiem Pacyfiku, w mieście Sowieckaja Gawań. Odcinek z Taiszeku do Bracka powstał w latach 30. XX wieku. W latach 1944-46 odcinek dalekowschodni linii zbudowali więźniowie gułagów, głównie niemieccy i japońscy jeńcy wojenni. Źródła podają, że w trakcie prac zmarło ich około 150 tysięcy. W 1953 r., po śmierci Józefa Stalina, budowę BAM zawieszono. W 1973 r. prace wznowiono, a Leonid Breżniew określił dokończenie tej budowy jako wielkie wyzwanie dla Komsomołu - po 10 latach połączono ze sobą części wschodnią i zachodnią magistrali, jednak w pełni przejezdna była od 1989 roku. Dwa lata później zakończono budowę BAM.

W Campus Syberia Mongolia Expedition 2009, której trasa liczy ponad 22 tysiące kilometrów, bierze udział czterech doświadczonych polskich podróżników off-roadowych - Michał Rej, Piotr Stańczak, Paweł Szperliński i Szymon Stec. Podróżują Land Roverem Discovery I i Toyotą Land Cruiserem VDJ 200 w wersji Africa.



źródło: Campus Syberia Mongolia Expedition

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Campus Syberia Mongolia Expedition 2009 na Mount Evereście off-roadowców

Podobne: Campus Syberia Mongolia Expedition 2009 na Mount Evereście off-roadowców
Podobne galerie: Campus Syberia Mongolia Expedition 2009 na Mount Evereście off-roadowców
Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit